Posilňovacia veža – Ako vybrať tú správnu?

DomovFitnessPosilňovaniePosilňovacia veža - Ako vybrať tú správnu?

Chcete si vybudovať silnú a pevnú postavu alebo plánujete cvičenie zaradiť medzi svoje každodenné činnosti, avšak návšteva posilňovne vám vôbec nevonia?

Potom je posilňovacia veža práve tým fitness prístrojom, ktorý si musíte zadovážiť!

Posilňovacia veža (alebo aj domáca veža) je multifunkčné zariadenie, ktoré ponúka možnosť precvičiť si viac svalových partií vďaka jedinému stroju.

Posilňovacie veže kombinujú kladku, bench-press a leg-press, avšak vďaka variabilite tohto prístroja nájdete na trhu množstvo posilňovacích veží s pridanými možnosťami ako sú napríklad:

  • pridanie hrazdy alebo kladky
  • moduly na predkopávanie a zakopávanie
  • rozmnožovanie a unožovanie na stehná
  • stepper
  • rozpažovanie a upažovanie na ramená

Vďaka tomuto jedinému prístroju si budete môcť kompletne precvičiť celé telo.

Jediný prístroj, ktorý si môžete zaobstarať na doma aj vy sami, vám nahradí väčšinu vymožeností ponúkaných v samotných fitness centrách.

Výhody posilňovacej veže


Posilňovacie veže vám nepomôžu len s nabratím svalovej hmoty a tvarovaním postavy.

Vďaka cvičeniu na týchto strojoch sa zvýši vaša sila a zlepší držanie tela. Takisto sa zlepší vaša stabilita, rovnováha či kontrola tela, nehovoriac o tom, že dosiahnete aj rýchlejšie zredukovanie telovej hmotnosti.

Stavba a vymoženosti týchto prístrojov sú v skutku rozmanité a komplexné.

Existuje nespočetný počet rozdielnych modelov, z ktorých si môžete vyberať.

Človek môže ľahko stratiť prehľad v tom množstve faktorov, na ktoré treba prihliadať, ak si chcete zvoliť skutočne taký prístroj, ktorý vám bude slúžiť dokonale a bude spĺňať vaše cvičebné plány.

Čím je teda potrebné sa riadiť pri výbere vašej budúcej posilňovacej veže?

Náš TIP

inSPORTline Profigym C100
Posilňovacia veža vhodná do domácej posilky. Veľká hmotnosť závaží až do 75 kg a nosnosť až 150 kg. Na tomto modely je možné odcvičiť až 100 cvikov!

Priestor je dôležitý


V prvom rade sa uistite, že sa vo vašej domácnosti nachádza dostatok priestoru pre daný prístroj.

Posilňovacie veže patria medzi robustnejšie prístroje. Preto by bolo určite dobré mať istotu v tom, že miesto, kam ho plánujete neskôr uložiť je dostačujúce s dostatočne vysokým stropom.

Taktiež si nechajte nejaké to miesto nazvyš, ak by ste sa neskôr zamýšľali nad kúpou doplnkových častí k zariadeniu, pretože aj tie vám zaberú určité miesto.

Takisto treba brať do úvahy, že niektoré z týchto zariadení môžu po montáži dosahovať aj 300kg.

Znamená to, že po umiestnení stroja s ním nebude možná ďalšia manipulácia, preto zvážte miesto, kam položíte svoju domácu vežu.

Druhy záťaží na posilňovacích veží


Pri posilňovacích vežiach sa rozdeľujú dva základné typy záťaže:

Posilňovacie veže s tehličkami

Prvým typom sú posilňovacie veže s tehličkami, prostredníctvom ktorých volíte vyššiu alebo nižšiu záťaž na zariadení.

Záťaž sa mení počtom kovových tehličiek, medzi ktoré sa zasúva kovový kolík.

Lacnejšie druhy posilňovacích veží majú vyrobené tehličky z cementu, ktoré sú obalené plastom. Tie kvalitnejšie prístroje majú vždy kovové záťažové tehličky.

Skvelá cena

inSPORTline Profigym C100
Vysoká nosnosť, hmotnosť závaží až 63 kg a možnosť odcvičiť až 100 cvikov. Toto všetk sú hlavné výhody posilňovacej veže inSPORTline Profigym C100. Navyše za skutočne výhodnú cenu.

Posilňovacie veže na kotúče

Posilňovacie veže na kotúče sú lacnejšie než stroje s tehličkami. Súčasťou týchto veží sú takzvané tŕne na ktoré sa osadia kotúče.

Zvyčajne je možné nastavenie veľkosti tŕňov pre rôzne priemery  kotúčov alebo sa k nim dokupujú prevodníky.

Veľkou výhodou týchto druhov posilňovacích veží je možnosť cvičenia s vyššou záťažou, ktorú však treba osobitne nakladať a skladať podľa potrebnej váhy, s ktorou chcete cvičiť.

Pri vyberaní posilňovacích veží treba dbať aj na hmotnosť záťaží, ktoré sú súčasťou zariadenia. Tie kvalitnejšie veže majú záťaže s približne 70-90kg hmotnosťou, zatiaľ čo tie lacnejšie verzie len okolo 40 až 60kg.

Kladky posilňovacích veží

Základnou súčasťou každej posilňovacej veže sú kladky. Rozlišujeme kladky s ložiskami a kladky bez ložísk, ktoré nemajú až taký plynulý pohyb. Zatiaľ čo veže vybavené s ložiskovými kladkami majú oveľa hladší a prirodzený pohyb.

A okrem toho majú aj oveľa dlhšiu životnosť ako posilňovacie veže bez ložísk. Na dlhodobé využívanie sa preto určite odporúčajú radšej posilňovacie veže s ložiskovými kladkami.

Väčšinou sú posilňovacie veže osadené kladkami z plastu.

Tie lacnejšie veže majú mäkší, poddajný plast, ktorý sa rýchlo opotrebúva, zatiaľ čo kvalitnejšie stroje s ložiskami majú tvrdšie plasty, prípadne sú kladky vyrobené z hliníka.

Pri výbere posilňovacej veže dbajte aj na to, či má zariadenie nastaviteľnú výšku sedadla, alebo možnosť nastavenia uhlu opierky a jednotlivých stanovíšť. Lacnejšie verzie posilňovacie veže nemajú túto možnosť, čo by mohlo viesť k tomu, že budete jednotlivé cviky vykonávať nesprávne.

Posilňovacia veža Body-Solid Fusion 600

posilňovacia vežaPosilňovacia veža Body-Solid Fusion 600 patrí medzi jedny z najkvalitnejších fitness prístrojov.

Vďaka nemu si vypracujete postavu presne podľa svojich predstáv.

Prístroj poskytuje viac než 60 možností rôznych cvikov – od posilňovania bicepsov a tricepsov, cez posilňovanie prsných a medzilopatkových svalov si precvičíte aj dolnú časť svojho tela.

Body-Solid Fusion má nadčasový dizajn, ktorý je však iba zlomkom výhod, ktorými stroj disponuje.

Tvrdené oceľové výsluhy Heavy Duty zabezepečujú prístroju dokonalú stabilitu.

Posilňovacia veža má okrem iného sedadlo s nastaviteľnou hrudnou oporou či jednoducho nastaviteľné sedadlo so vzduchovým odpružením a širokodrážkovú kladku pre jednoduchší pohyb.

Posilňovacia veža sa zaraďuje do kategórie S a k zariadeniu je možné pripojiť rozličné príslušenstvo ako je stroj určený pre cvičenie klikov a príťahov, stroj na cvičenie hornej a stredovej časti tela.

Posilňovacia veža inSPORTline ProfiGym C70

posilňovacia vežaMultifunkčný prístroj s nosnosťou až 150kg je vybavenými širokou škálou vymožeností ako je boxovacia hruška a samostatný stojan na boxovacie vrece.

Posilňovacia veža okrem štandardného posilnenia rúk a chrbtového svalstva pomocou hornej kladky, ponúka aj spodnú kladku, ktorá stimuluje takzvané veslovanie.

Medzi ďalšie prednosti veže patrí anatomické tvarovanie opierky, nylonové kladky alebo pružné oceľové lanká, ktoré zodpovedajú za tichý a plynulý chod zariadenia. Posilňovacia veža patrí do kategórie HA, ktorá je skvelou alternatívou pre domáce využitie.

Posilňovacia veža obsahuje tréningové stanoviská ako je butterfly s oporou chrbta alebo butterfly chrbtový s oporou hrudníka.

Okrem toho máte k dispozícii hornú aj spodnú kladku, možnosť sťahovanie kladky v sede, predkopávanie a zakopávanie alebo tlaky v sede s oporou chrbta.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.