DomovMagazínDopamín – Prečo je taký dôležitý? + Ako ho prirodzene doplniť

Dopamín – Prečo je taký dôležitý? + Ako ho prirodzene doplniť

Poznáte ten pocit, ktorý sa k vám dostaví po zvládnutí ťažkej situácie, skúšky alebo po obdržaní niečoho vysnívaného? Presne za týmito pocitmi stojí dopamín.

Na druhú stranu, dopamín súvisí aj so vznikom rôznych závislostí, ako sú napríklad alkohol, drogy či sociálne siete.

Ako je možné, že nám dopamín spôsobuje radosť a spokojnosť, no i závislosť? V tomto článku sa o ňom dozviete všetky dôležité informácie.

Čo je to dopamín?

Dopamín je často označovaný ako „hormón šťastia“ či „stresový hormón“. V skutočnosti však nejde o hormón, ale o neurotransmiter, teda prenášač nervových vzruchov. Spolu so serotonínom ide o jeden z najdôležitejších neuroprenášačov v ľudskom mozgu.

Jednoducho povedané, máte zlú náladu a dáte si čokoládu. V tej chvíli náš mozog uvoľní neurotransmiter dopamín, ktorý nám navodí príjemný pocit. Podobne to funguje aj pri sledovaní sociálnych sieti, hraní počítačových hier či pri impulzívnom nakupovaní.

V tomto prípade však ide o lacný/rýchly dopamín. Pre nás je však lepšie ho nahradiť pomalým dopamínom, ktorého pocity v nás ostanú oveľa dlhšie.

Dopamín pôsobí ako odmena pre náš mozog. Keď dosiahneme niečo príjemné alebo splníme cieľ, uvoľňuje sa dopamín, čo nám dáva pocit radosti a uspokojenia. Avšak, nerovnováha v hladinách dopamínu môže viesť k rôznym problémom, vrátane depresie, úzkosti či nedostatku motivácie.

Ako vzniká dopamín?

Dopamín sa v našom mozgu chemicky tvorí z molekuly L-DOPA. Tá je tvorená z aminokyselín L-tyrozín a L-fenylalanin, ktoré prijímame v strave.

Tieto dve spomínané aminokyseliny sa prirodzene vyskytujú v bielkovinách. Pre človeka sú pomerne ľahko dostupné.

Následne sa potom dopamín uvoľňuje v centrálnej nervovej sústave vplyvom širokej škály stimulov.

Prečo je pre nás tak dôležitý?

Dopamín je spojený s odmenou, čo v budúcnosti pre nás znamená, že sa danej činnosti budeme venovať dôkladnejšie s vidinou opätovnej odmeny.

Jednoducho, dopamín nás motivuje robiť to, čo v nás vyvoláva dobré pocity.

Dopamín pre naše telo znamená oveľa viac ako len „hormón šťastia“. Zdravá hladina dopamínu sa odzrkadľuje na mnohých pozitívnych aspektoch:

Podporuje pohybovú koordináciu

Dopamín sa nachádza v časti mozgu, ktorá hrá kľúčovú rolu v motorických funkciách. Práve preto môžeme tvrdiť, že ovplyvňuje správnu reguláciu pohybu. Jeho nedostatok môže byť spojený s neurologickými poruchami, ako je napríklad Parkinsonova choroba.

Zlepšuje kognitívne funkcie

Keďže sa dopamín nachádza aj v častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za našu pamäť, koncentráciu či myslenie, jeho optimálna hladina môže podporiť jasné myslenie a kognitívnu flexibilitu.

Zvyšuje motiváciu

Dopamín silno vplýva aj na našu motiváciu. Je to ten pocit odmeny, ktorý nám pomáha sústrediť sa na ciele a napredovať. Správne hladiny dopamínu nás môžu posúvať vpred a pomáhať nám prekonať prekážky.

Pomáha zlepšiť náladu

Dopamín je spojený aj s našou schopnosťou cítiť radosť a nadšenie. Keď dosiahneme cieľ alebo zažijeme niečo príjemné, uvoľňuje sa dopamín, čo nám prináša pocity šťastia a uspokojenia. Naopak, jeho nedostatok môže viesť k depresii alebo úzkosti.

Reguluje bdelosť

Dopamínu pôsobí aj na pocity únavy a bdelostí. Súvisí totiž s našim cirkadiánnym rytmom. Dopamín dokáže potlačiť účinky noradrenalínu, čím zníži produkciu spánkového hormónu melatonínu. Vďaka tomu sa budete cítiť cez deň viac bdelí a koncentrovaní.

Príčiny nedostatku dopamínu

Dopamín je jednou z najdôležitejších chemických látok v mozgu, ktorá hrá kľúčovú úlohu v rôznych smeroch. Jeho nedostatok môže viesť k mnohým problémom, vrátane depresie, úzkosti či straty motivácie.

Aké sú najčastejšie príčiny nedostatku dopamínu?

  • Genetika
  • Nevhodný životný štýl
  • Chronický stres
  • Používanie látok, ako sú alkohol, narkotiká a niektoré lieky
  • Psychické poruchy
  • Diéta a nedostatočný príjem živín

Ako sa prejavuje nedostatok dopamínu

  • Zlou náladou a depresiou
  • Úzkosťami a častým stresom
  • Stratou motivácie
  • Problémami so sústredením a pamäťou
  • Neschopnosťou cítiť radosť
  • Poruchami spánku
  • Zvýšenou potrebou po stimuláciach
  • Stratou chuti do jedla

Nástraha menom lacný dopamín

Dopamín delíme na rýchly a pomalý.

Rýchle uspokojenie nájdete na sociálnych sieťach, v sladkom jedle, v hraní počítačových hier, sledovaním videí a podobne. Ako už z názvu vyplýva, dostať sa k nemu je pomerne rýchle a jednoduché.

Po instantnom navýšení vás však čaká aj veľmi rýchli útlm. Práve preto máte potom opäť nutkanie siahnuť či už po mobile a sociálnych sieťach alebo po sladkostiach.

Závislosť na dopamíne?

Aj keď sa to možno zdá zvláštne, za vznikom určitých závislostí stojí práve dopamín. Problémom je, že ak si vaše telo zvykne na nejaké rýchle a jednoduché uspokojenie, po čase mu nebude stačiť a bude si vyžadovať stále väčšie a väčšie množstvo stimulačného podnetu.

Uvedieme príklad so sociálnymi sieťami. Kým zo začiatku vám možno stačilo, že ste si ich pozreli raz za deň, dnes máte mobil v ruke každých pár minút. Ide o to, že obsah sa na sociálnych sieťach sa veľmi rýchlo mení a vy každú chvíľu môžete svojmu telu dopriať ďalšiu a ďalšiu dávku dopamínu.

Pravdepodobne vás ani neprekvapí, že tento neurotransmiter súvisí i so vznikom závislostí od alkoholu, drog, pornografie a iných.

Dobrou správou je, že s každou závislosťou sa dá bojovať.

Ako obmedziť lacný dopamín?

Týmto lákadlám človek len ťažko odoláva, no so štipkou disciplíny to hravo zvládnete. Pokiaľ ste si už sami na sebe všimli, že nad sociálnymi sieťami strácate kontrolu, prospeje vám sociálny detox.

Jeho cieľom je získať opäť kontrolu nad vlastným správaním, ktoré je často i vplyvom dopamínu neovládateľné.

Nemusíte mať vôbec strach, dopamín sa vám stále bude tvoriť, no vy sa aspoň vyhnete aktivitám, ktoré vám môžu aj škodiť.

  • Vyskúšajte si vypnúť upozornenia na novinky a správy
  • Nastavte si maximálny denný limit, ktorý môžete tráviť na sociálnych sieťach
  • Vyskúšajte byť niekoľko hodín offline a postupne aj niekoľko dní
  • Trávte viac času v prírode
  • Ak sa nudíte, nájdite si nové aktivity, ktoré vás nadchnú
  • Stanovte si ciele
  • Začnite športovať
  • Postrážte si jedálniček

 

Príznaky nadbytku dopamínu

Zatiaľ čo nedostatok dopamínu môže spôsobovať rôzne problémy, aj jeho nadmerná produkcia môže mať nežiaduce účinky. Nadbytok dopamínu sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, ovplyvňujúc nielen náladu, ale aj fyzické či mentálne zdravie.

Tu sú niektoré prejavy nadbytku dopamínu:

  • Nespavosť a nekvalitný spánok
  • Úzkosť, nervozita či paranoje
  • Nepredvídateľné správanie
  • Problémy so sústredením
  • Nezáujem o aktivity
  • Strata chuti do jedla
  • Hyperaktivita

Siahnite radšej po pomalom dopamíne

V dobe, keď na nás zo všetkých strán vyskakujú možnosti rýchleho dopamínu je pomerne ťažké získať dopamín prirodzeným spôsobom. Málokto si dnes namiesto mobilu otvorí knihu, no práve to je cesta k plnohodnotnej existencií.

Okrem toho, že pomalým dopamínom neprispievate k závislostiam, telo sa vám zaň niekoľkokrát viac poďakuje.

Aké sú výhody pomalého dopamínu?

  • Pocit radosti a spokojnosti pretrváva dlhšie
  • Nebudete sa stretávať so závislosťami
  • Vybudujete si pevnú vôľu a zdravé návyky
  • Postupne sa stanete cieľavedomejší a trpezlivejší
  • Naučíte sa veci doťahovať až do konca
  • Vaša hladina dopamínu bude ustálenejšia

5 spôsobov, ako prirodzene zvýšiť dopamín

Zdravo sa stravujte

O výhodách zdravej stravy vám už snáď hovoriť nemusíme. Pre správnu tvorbu dopamínu zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny. Sú zdrojom aminokyseliny tyrozín, z ktorej sa samotný dopamín v tele tvorí.

Sem patrí mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia, proteín, orechy, semienka, strukoviny atď.

Športujte

Produkciu dopamínu stimuluje aj pravidelný pohyb.

Jóga, posilňovanie, beh či len krátka prechádzka môže mať pozitívny vplyv na tvorbu dopamínu.

Odmenou bude pocit uspokojenia, lepšia nálada i sústredenosť.

Doprajte si dostatočne dlhý a kvalitný spánok

Kvalitný a dlhý spánok je pre tvorbu dopamínu kľúčový. Keď budete dostatočne vyspatí, ľahšie odoláte vplyvom sociálnych sietí.

Nedostatok spánku môže znížiť hladinu dopamínu. Zabezpečte si dostatok odpočinku, aby váš mozog mal šancu obnoviť svoje zásoby.

Meditujte a relaxujte

Praktikovanie meditácie a iných relaxačných techník môže pomôcť znížiť stres, čím priamo úmerne podporíte i produkciu dopamínu.

Stačí, keď si len na pár minút zatvoríte oči, ponoríte sa do seba a začnete venovať pozornosť svojmu dychu.

Pomalým dýchaním sa upokojíte a ostanete vyrovnanejší a spokojnejší.

Pustite si hudbu

Dobrou praktikou, ako si príjemne zvýšiť produkciu dopamínu je počúvanie hudby. Dajte si slúchadlá, zapnite vašu obľúbenú pesničku, zatvorte oči, ľahnite si alebo si zatancujte a uvidíte, ako vašim telom začne rezonovať nová energia.

Tablety, ktoré zvyšujú hladinu dopamínu

Ak máte naozaj problém s nedostatkom dopamínu, obráťte sa na lekára. Ten vám môže odporučiť dopamín v podobe lieku.

Voľnopredajné sú však rôzne doplnky stravy s obsahom L-tyrozínu alebo fenylalanínu.

S tvorbou dopamínu však súvisí i vitamín D, horčík či omega3 mastné kyseliny.

Záver

Dopamín je jedným z najdôležitejších neuroprenášačov v našom tele. Vzniká z aminokyselín a jeho funkcia sa prejavuje v podobe „hormónu šťastia“.

Dopamín je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Nesmieme dovoliť, aby nás ovládal, pretože nás to môže ovplyvňovať v každodennom živote.

Odporúčame vám vyhýbať sa lacnému dopamínu a namiesto neho sa venovať činnostiam, po ktorých si pocit spokojnosti a šťastia naozaj zaslúžite. O to viac si ho potom vychutnáte a dlhšie vo vás aj ostane.

Veríme, že vás náš článok motivuje tým správnym spôsobom, aby ste sa nestali ďalšou obeťou lacného dopamínu, ale namiesto toho, aby ste na sebe pracovali.

4.8/5 - (10 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.